Zastosowanie taśmy okiennej

On:
Zastosowanie taśmy okiennej

Taśmy okienne przeznaczone są do izolacji miejsc połączeń okna lub drzwi z murem. Dobrej jakości taśma okienna może ograniczyć straty ciepła, sprzyja szczelności i trwałości elementów okiennych czy drzwiowych. Aby jednak rzeczywiście spełniła swoje funkcje, należy zabiegać nie tylko o dobór taśmy cechującej się odpowiednimi parametrami, ale również zadbać o jej prawidłowy montaż.

Właściwości taśmy okiennej

Taśmy okienne przeznaczone są do uszczelniania stolarki otworowej. Służą do szczelnego montażu okien i drzwi, zapewniając solidne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Stosowanie taśm okiennych jest nieodzowne w nowoczesnym budownictwie pasywnym i ma zdecydowany wpływ na poprawę szczelności budynku.

Taśmy okienne zewnętrzne wyposażone są w membranę paroprzepuszczalną, która chroni połączenia okien lub drzwi z murem budynku przed opadami i wiatrem, jednocześnie pozwala odprowadzić na zewnątrz wilgoć, która może pojawić się w warstwie izolacji, tynku, czy muru (np. wskutek kondensacji). Taśmy okienne wewnętrzne posiadają membranę paroszczelną, zabezpieczając przed wnikaniem wilgoci. Przestrzeń pomiędzy ramą okienną, murem, a taśmami okiennymi można wypełnić pianką poliuretanową niskoprężną lub specjalnymi piankami rozprężnymi w postaci gotowych do naklejenia taśm.

W ten sposób tworzy się system izolacyjny, który ma na celu ograniczenie strat ciepła. Prawidłowo wykonane uszczelnienie z zastosowaniem taśm może zmniejszyć ryzyko powstawania mostków termicznych, które przyczyniają się do znacznej utraty ciepła. Dodatkowo taśmy okienne są tworzone w taki sposób, aby przeciwdziałać zawilgoceniu ścian, a jednocześnie przeciwdziałają rozwojowi grzybów. Dobrej jakości taśma jest w stanie wpłynąć nie tylko na poprawę warunków termicznych, ale i akustycznych.

Jak wybrać dobrej jakości taśmę okienną?

Taśma okienna powinna przede wszystkim wyróżniać się odpowiednią grubością i solidnym, precyzyjnym wykonaniem. Najlepiej sprawdzają się taśmy, które posiadają środek klejący z obu stron. Dla prawidłowego montażu bardzo ważna jest również szerokość taśmy. W ofercie firmy INTRA znaleźć można taśmy, które są laminatami włóknin polipropylenowych lub poliestrowych i specjalnych membran. Zapewniają odpowiednią wartość współczynnika Sd, który określa stopień ich paroprzepuszczalności oraz paroizolacyjności. Na krawędziach taśm znajdują się paski kleju butylowego i akrylowego, które ułatwiają ich szybką i czystą aplikację. Zastosowana w produktach taśma butylowa gwarantuje doskonałą przyczepność do typowych powierzchni budowlanych (beton, ceramika, metal, drewno, tworzywa). Jest trwała, elastyczna i doskonale wspiera szczelność oraz skuteczność izolacji okiennej i drzwiowej. Pasek kleju akrylowego służy do doklejenia taśmy do ramy okiennej.

W sytuacji, kiedy ościeże jest nierówne i kruche zalecane jest jego wyrównanie i wzmocnienie gruntem budowlanym, a do przyklejenia taśmy do muru zalecane jest użycie primera do taśm butylowych. Primer dostępny jest w postaci aerozolu gotowego do natychmiastowego użycia.

Zamontowane taśmy okienne zaleca się jak najszybciej zatynkować lub pokryć kolejnymi warstwami obróbek budowlanych. Jeśli będzie to jednak robione w późniejszym okresie, można pozostawić taśmy niedoklejone do muru, a zrobić to dopiero przed tynkowaniem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło