Zalety uszczelek butylowych

On:
Zalety uszczelek butylowych

Uszczelniacze butylowe cechują się szeregiem zalet, dzięki którym są wykorzystywane na szeroką skalę między innymi w motoryzacji i budownictwie. Czym w zasadzie jest butyl? To polimer należący do grupy kauczuków syntetycznych. Często nazywany jest kauczukiem butylowym. Butyl jest świetnym materiałem hydroizolacyjnym, mającym bardzo ważną cechę: w podstawowej postaci jest trwale plastyczny, a do tego nie wysycha. Do tego wyjątkowo dobrze przylega on do różnych powierzchni i nie zawiera rozpuszczalników, a co za tym idzie – nie ma ubytku masy, nie twardnieje, nie kruszeje. 

Uszczelniacze butylowe cechują się szeregiem zalet, dzięki którym są wykorzystywane na szeroką skalę między innymi w motoryzacji i budownictwie. Czym w zasadzie jest butyl? To polimer należący do grupy kauczuków syntetycznych. Często nazywany jest kauczukiem butylowym. Butyl jest świetnym materiałem hydroizolacyjnym, mającym bardzo ważną cechę: w podstawowej postaci jest trwale plastyczny, a do tego nie wysycha. Do tego wyjątkowo dobrze przylega on do różnych powierzchni i nie zawiera rozpuszczalników, a co za tym idzie – nie ma ubytku masy, nie twardnieje, nie kruszeje. Uszczelki butylowe mają też świetnie właściwości wytłumiające. Butyl jest ponadto odporny na działanie pleśni i grzybów, a do tego nie jest toksyczny. Butyl oferowany przez Intra jest w 100% produkowany z substratów pierwotnych, bez domieszek substancji z recyklingu. Dzięki temu jest bezwonny i neutralny dla otoczenia. Gdzie się go wykorzystuje? 

Butyl w motoryzacji

Uszczelniacze butylowe są na szeroką skalę wykorzystywane przy łączeniu elementów karoserii podczas produkcji samochodów. Ich zadaniem jest też w tym wypadku wytłumianie hałasów. Znajdują one zastosowanie nie tylko przy produkcji nadwozi, ale również przy tworzeniu zabudów kamperów oraz przyczep samochodowych. Uszczelniacze butylowe stosowane w motoryzacji są odporne na sól drogową. Stosowane są w postaci taśm, sznurów, profili oraz wykrojów w kształtach dopasowanych do potrzeb producenta pojazdów, łodzi, kontenerów, kamperów, naczep itp.

Butyl w budownictwie

Podobnie szerokie zastosowanie uszczelniacze butylowe znajdują w nowoczesnym budownictwie. Z nich produkuje się m.in. taśmy kalenicowe i kominowe, których używa się podczas pokrywania dachu blachodachówką i zwykłą dachówką. Rękawy  i kartusze z masą butylową często są wykorzystywane do uszczelniania okien dachowych i świetlików. Taśmy butylowe laminowane folią aluminiową (alupet) są nieocenione podczas uszczelniania daszków czy budowie ogrodów zimowych, kanałów wentylacyjnych, fasad szklano-aluminiowych. Mogą służyć też do uszczelniania połączenia płyt warstwowych i blach trapezowych. Butyl znajduje zastosowanie jako wypełniacz szczelin dylatacyjnych, może też uszczelniać połączenia elementów studzienek betonowych, pokryw i włazów. Co ciekawe, butyl można łączyć np. z włókniną. W tej formie może on uszczelniać różnego rodzaju folie, membrany posadzkowe, dylatacje i narożniki, odwodnienia liniowe pomieszczeń o dużym zawilgoceniu. Butyl z włókniną jako element hydroizolacyjny podtynkowy i podposadzkowy, zapewnia szczelność i hydroizolację balkonów, tarasów.

Miejsc i możliwości stosowania butylu w budownictwie jest bardzo wiele. Wszędzie butyl będzie stanowić bardzo trwałą i skuteczną barierę dla wilgoci i przepływu powietrza.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło