Taśmy wykorzystywane w poligrafii

On:
Taśmy wykorzystywane w poligrafii

Taśmy samoprzylepne są jednym z najdoskonalszych sposobów na szybkie mocowanie różnych elementów, zarówno w zastosowaniach typowo domowych, jak i w przemyśle. Obszarem, w którym taśmy są szczególnie użyteczne, jest cała branża poligraficzna i papiernicza, a w szczególności druk fleksograficzny. W przypadku taśm dla poligrafii ich stosowanie jest nie tylko jednym z warunków usprawnienia procesu mocowania form drukowych, ale ma również bezpośredni wpływ na jakość wytwarzanych produktów. Przyjrzyjmy się bliżej temu, do czego są wykorzystywane taśmy samoprzylepne w przemyśle poligraficznym, a zwłaszcza ich roli w technice druku fleksograficznego.

Dlaczego taśmy samoprzylepne są niezbędne w druku fleksograficznym?

W poligrafii stosuje się wiele metod wykonywania nadruków, a poszczególne technologie są ściśle dopasowane do rezultatów, jakie mają być osiągnięte – w tym jakości i trwałości nadruku oraz do typu używanego podłoża. Głównymi technikami druku stosowanymi współcześnie jest druk cyfrowy, zapewniający dobrą jakość na papierach i kartonach używany przede wszystkim przy niezbyt dużych nakładach, druk offsetowy stosowany przy wydrukach bardzo wysokiej jakości na papierach i kartonach, a także sitodruk, który pozwala na uzyskanie nadruków o średniej lub dobrej jakości na bardzo różnorodnych podłożach od ceramiki aż po tekstylia czy kartony. Szczególnie rozwinięta dziedzina staje się jednak fleksografia, wykorzystywana dziś przede wszystkim do druku etykiet oraz opakowań z różnych gatunków papierów, kartonów, tektur, a nawet tworzyw sztucznych.

Specyfika fleksografii polega na możliwości szybkiego druku wielobarwnego na wielu materiałach, także takich, których powierzchnia jest stosunkowo nierówna, jak np. tektura falista. W tej technologii wykorzystuje się specjalne formy drukarskie, które mają postać elastycznej płytki fotopolimerowej mocowanej na wałku maszyny drukującej. Forma ma zróżnicowaną powierzchnię – w miejscach, gdzie ma być wykonany nadruk, jest wypukła, a rejony, które mają pozostać niezadrukowane, pozostają wklęsłe. W dużym uproszczeniu można porównać tę technologię do przystawiania pieczątki, choć naturalnie za pomocą druku fleksograficznego można uzyskać o wiele doskonalsze rezultaty.

Proces drukowania polega na ruchu obrotowym wałka, na którym umieszczona jest forma. Współpracuje on z dodatkowymi wałkami – cylindrem dociskowym, którego zadaniem jest zapewnienie równomiernego kontaktu wstęgi zadrukowywanego podłoża przechodzącego między nim a wałkiem formowym oraz tzw. wałkiem rastrowym, mającym z kolei za zadanie podawanie farby na formę.

Najdoskonalszą metoda mocowania formy fleksograficznej do cylindra formowego, która łączy w sobie szybkość montażu z doskonałym przyleganiem i wymaganą podczas szybkich obrotów wałków trwałością jest stosowanie odpowiednio dobranej taśmy samoprzylepnej.

Taśmy samoprzylepne do mocowania fleksograficznych form drukowych

Taśma samoprzylepna, które pozwala na zamontowanie formy do druku fleksograficznego, musi zapewnić przyczepność wystarczającą do pracy nawet przy wysokich nakładach. Jednocześnie powinna być jednak łatwa w demontażu i nie pozostawiać żadnych śladów na wałku formowym. W tym celu, w taśmach przeznaczonych do montażu form są stosowane specjalnie opracowane kleje akrylowe o różnej przyczepności – w zależności od tego, jakie będą musiały znosić obciążenia. Specyfika warstwy klejącej jest tak dobrana, by podczas odklejania formy nie doszło do jej uszkodzenia.

Ze względu na znaczenie, jakie w druku fleksograficznym ma odpowiedni docisk podłoża do wypukłości formy, a także związaną z tym potrzebą zachowania właściwej elastyczności, taśmy klejące do druku fleksograficznego są oferowane w różnych grubościach i twardościach. Obie te cechy mają znaczenie dla dwóch podstawowych elementów kluczowych dla uzyskiwania najwyższej jakości wydruków – typu zadrukowywanego podłoża oraz rodzaju nadruku, co ściśle wiąże się ze sposobem, w jaki forma oddziałuje na wałki oraz wstęgę materiału.

W przypadku druku na podłożach o zróżnicowanej i dużej grubości potrzebne będą taśmy, które będą zbudowane z większej ilości pianki, a przy materiałach o mniejszej grubości lepsze będą taśmy, w których pianka jest cieńsza. Jeśli chodzi o typ druku, to warto pamiętać, że naniesiony na formie wzór, który ma zostać przeniesiony na materiał, może mieć postać rastra. Są to pojedyncze punkty o różnej średnicy powodujące przeniesienie na materiał różnej ilości farby, a tym samym wywołanie złudzenia zmieniającego się natężenia barwy. Będzie tak w przypadku druku zdjęć i ilustracji, zarówno barwnych, jak i mono lub kilkukolorowych, lecz także wszelkich półtonów, choćby łagodnych przejść kolorów. Inną możliwością jest jednolita powierzchnia w jednym kolorze, czyli tzw. apla. Odmienności wzoru oznacza inną sztywność formy – tam, gdzie przeważają aple, będzie ona wyższa. W związku z takim zróżnicowaniem także taśma mocująca, która przenosi znaczną część obciążeń związaną z kontaktem wałka formowego z podłożem i cylindrem dociskowym, powinna charakteryzować się różną elastycznością. Taśmy samoprzylepne są więc oferowane w trzech wariantach – do druku z przewagą obszarów rastrowanych, do druku z przewagą apli oraz do zastosowań mieszanych.

Ze względu na prędkość druku oraz wymaganą precyzję i równomierność docisku taśmy do mocowania fleksograficznych form drukowych muszą się charakteryzować wysoką jednorodnością materiału. Stosowana w nich pianka powinna gwarantować taką samą elastyczność w każdym punkcie. Równie ważna jest bardzo niska tolerancja wymiarowa – taśma musi mieć identyczną grubość, a możliwe odchyłki powinny się zawierać w bardzo wąskim zakresie.

Taśmy wykorzystywane w poligrafii przy procesach pomocniczych

Zastosowania taśm w poligrafii nie ograniczają się jednak wyłącznie do korzystania z taśm dwustronnych umieszczanych między powierzchnią cylindra formowego a fotopolimerową formą. W druku fleksograficznym korzysta się również z taśm pozwalających na mocowanie do wałka krawędzi płyt formowych. Taki zabieg jest stosowany przy płytach, które mają większą powierzchnię, a zatem są sztywniejsze i bardziej narażone na ewentualne odklejenie się. Taśm tego rodzaju używa się także przy druku z większą prędkością, gdy obciążenia działające na formę stają się znacznie wyższe.

Taśmy są również potrzebne przy tradycyjnym montażu naświetlonych filmów, który, choć coraz rzadziej, to wciąż jest wykorzystywany w niektórych zastosowaniach. Do łączenia diapozytywów i negatywów potrzebne będą zarówno taśmy maskujące, które nie przepuszczają światła, jak i taśmy w pełni przezroczyste, naklejane tam, gdzie łączenie ma być niewidoczne po naświetleniu formy drukowej.

Bardzo ważnym obszarem stosowania taśm jest łączenie wstęg różnych rodzajów podłoża. Taśmy klejące są umieszczane na początku wstęgi, by zapobiec jej unoszeniu i niszczeniu podczas transportu czy zakładania na maszynę drukującą. Pas taśmy pozwala również na łączenie ze sobą wstęg, ułatwiając i przyspieszając rozpoczęcie druku po zamontowaniu nowej roli papieru lub folii.

Warto też pamiętać, że produkty przemysłu poligraficznego, podobnie jak wszystkie inne wyroby gotowe są przed wysyłką do zamawiającego odpowiednio pakowane. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się tradycyjny papier pakowy, który po uformowaniu paczek jest owijany pakową taśmą klejącą nanoszoną specjalnymi dyspenserami.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło