Taśmy w motoryzacji

On:
Taśmy w motoryzacji

Taśmy samoprzylepne to proste, ale bardzo często niezbędne narzędzie w wielu gałęziach przemysłu -  między innymi w motoryzacji. Dzięki odpowiednim taśmom jesteśmy w stanie dokonać naprawy, montażu czy odświeżenia auta. Rodzaje taśm są dostosowane do potrzeb klienta, także wymagającego obecnie producenta w branży motoryzacyjnej. Taśmy samoprzylepne stosowane są w wielu elementach karoserii, zabudowy nadwozia, wykończenia wnętrza pojazdu, naczepy, wagonu czy  łodzi. Taśmy muszą spełniać stawiane przed nimi wymagania i pełnić często specjalistyczne funkcje. Jak wykorzystać taśmy w motoryzacji?

Do czego je wykorzystać?

Pomysłów na zastosowanie taśm samoprzylepnych w przemyśle motoryzacyjnym może być bardzo dużo, zależy to od wyobraźni i wiedzy na temat specyfikacji danego rodzaju. Poniżej przedstawiono kilka propozycji wykorzystania ich w sposób praktyczny:

  • Wiązkowanie przewodów- zastosowanie znajdą tutaj taśmy elektroizolacyjne z PCV, charakteryzujące się elastycznością i wytrzymałością na rozciąganie; dodatkowo posiadają  nośnik przylegający do nieregularnych powierzchni, który w razie potrzeby można łatwo usunąć.Równolegle stosowane są taśmy tkaninowe, zwiększające odporność wiązki na otarcia mechaniczne, wyciszające skrzypienie oraz pracujące w wyższych temperaturach niż taśmy PCV.
  • Montaż elementów wykończeniowych kokpitu i nadwozia- w tym przypadku najlepiej sprawdzą się taśmy montażowe z polietylenu, PCV lub spienionego akrylu AFT. Mogą one być odporne na promieniowanie UV, deszcz, wilgoć i mróz; dopasowują się do klejonej, nawet wyjątkowo  nierównej, powierzchni; mogą łączyć ze sobą elementy wykończeniowe wykonane z tworzyw, metalu, drewna, skóry, tkanin.
  • Mocowanie listew bocznych, lusterek- najrozsądniej  wykorzystać silne i trwałe  taśmy akrylowe, które zapewnią niewidoczny i estetyczny montaż; są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne.
  • Uszczelnianie elementów karoserii i zabudowy nadwozi samochodowych, przyczep i kamperów, łodzi oraz uszczelnianie kloszy lamp samochodowych- służy do tego dwustronna taśma butylowa lub sznur butylowy, charakteryzujący się bardzo długą żywotnością i trwałą elastycznością, nie twardnieje i nie kruszeje, jest nietoksyczny i przede wszystkim wodoszczelny, jest odporny także na słoną wodę (zimowy drogowy spray solankowy); tłumi hałasy i drgania. Butyl jest materiałem lepnym. Jego adhezja zapewnia szczelność połączenia i jednocześnie rozłączność połączenia. Uszczelnianie elementy można odkleić od siebie bez ich uszkodzenia. Czy jest to uszczelnienie podszybia, czy boczków drzwiowych, czy lampy, dzięki zastosowaniu butylu będzie można je rozmontować w przypadku konieczności naprawy lub wymiany.                                                                                                                                                                                                
  • Maskowanie podczas malowania, lakierowania i transportu- zastosowanie znajdują tu przede wszystkim taśmy Scapa wykonane z papieru krepowego i papieru ryżowego, ale także folie i tkaniny ze specjalnymi formułami kleju, które nie pozostawiają resztek po usunięciu. Taśmy papierowe stosowane są głównie na etapie nakładania powłok lakierniczych. Jedną z ciekawych taśm jest specjalistyczna taśma tkaninowa, którą można nakładać jako zabezpieczenie świeżo położonej powłoki lakierniczej. Na uwagę zasługują również folie samoprzylepne do zabezpieczania przed korozją powierzchni metalowych surowych po ich obróbce, powierzchni gotowych elementów karoserii, czy gotowych pojazdów. W ofercie są także specjalistyczne folie do zabezpieczania tzw. kokonowania jachtów.
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło