Taśmy przy montażu stolarki otworowej

On:
Taśmy przy montażu stolarki otworowej

Montaż stolarki otworowej nie zawsze okazuje się skomplikowanym zadaniem. Różnego rodzaju taśmy wykorzystywane podczas instalacji okien lub drzwi znacząco ułatwiają ten proces.
Każda metoda montażu wykorzystuje inne typy taśm. Ich zadaniem jest zapewnienie dodatkowej szczelności i likwidacji mostków termicznych. Jakie taśmy są wykorzystywane podczas instalacji stolarki otworowej?

 Montaż standardowy

Prawidłowo wykonany montaż okien może nie przynosić efektów, w przypadku braku  korzystania z wysokiej jakości produktów.Podczas standardowej instalacji okien używana jest pianka poliuretanowa jednoskładnikowa, na którą nakładana jest warstwa tynku wewnętrznego i izolacja wykonana ze styropianu zaciągnięta tynkiem zewnętrznym.Montaż tego typu nie zapewnia szczelności. Zwłaszcza z czasem, po kilku sezonach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nieszczelności będą się zwiększać, w następstwie czego wzrośnie poziom utraty ciepła i przenikania wilgoci.

Niewłaściwe może być tez stosowanie dowolnych taśm lub membran o nieznanym współczynniku paroprzepuszczalności. Dlategoważne jest stosowanie przygotowanych specjalnie na potrzeby izolacji stolarki taśm okiennych. Należy je stosować w nowym budownictwie oraz także podczas wymiany okien w budynkach już istniejących.

Montaż stolarki z użyciem specjalnych taśm paroprzepuszczalnych i paroizolacyjnych.

Budownictwo pasywne wymaga stosowania taśm do poprawy szczelności w montażu okien i drzwi. Są one także powszechnie stosowane w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Specjaliści coraz częściej stawiają na zalety takiego montażu okien, którymi są:

  • wysoki poziom izolacji,
  • brak podatności na wilgoć ,
  • zwiększenie wytrzymałości okna

Wyżej wymienione czynniki sprawiają, że dzisiaj budowlańcy właśnie w ten sposób montują stolarkę otworową.

W celu zapewnienia optymalnego przebiegu konstrukcji, do montażu warstwowego wykorzystywane sątaśmy okienne.Od wewnętrznej strony okna stosuje się taśmę paroizolacyjną, która nie przepuszcza wilgoci.W zależności od wersji produktu, może ona być z powłoką klejową na całej szerokości lub z paskami kleju na krawędziach (butylowym klejonym od muru i arkylowym klejonym do ramy okiennej).

Warstwa zewnętrzna powinna zawierać taśmę paroprzepuszczalną, która pozwala na odprowadzenie wilgoci na zewnątrz.Szczelinę wokół ramy i pomiędzy taśmami wypełnia się pianką montażową poliuretanową lub taśmą rozprężną. Ten rodzaj izolacji osłania okno przed czynnikami atmosferycznymi i znacznie likwiduje mostki termiczne. Co więcej, taśmy rozprężne są bardzo uniwersalne. Ich użycie może wyeliminować konieczność zastosowania piany montażowej. Jeżeli każdy element potrzebny do montażu okien odpowiednio ze sobą współgra, to można oczekiwać zminimalizowania strat ciepła, przy jednoczesnym braku wilgoci.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło