Rodzaje nożyc do cięcia kabli

On:
Rodzaje nożyc do cięcia kabli

Rynek oferuje wiele rodzajów nożyc, a każde przeznaczone są do innego rodzaju kabli. Wybór odpowiedniego modelu można dopasować między innymi do charakteru wykonywanej pracy. Jakie zatem nożyce zastosować do cięcia różnego rodzaju kabli wykonanych z miedzi czy aluminium? Czy sama wysoka jakość będzie wystarczająca? Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę.  

Obcinanie kabli o małej średnicy

Do cięcia kabli o niewielkich średnicach, które dodatkowo są płaskie, okrągłe lub wykonane z aluminium wystarczą niewielkie i poręczne przecinaki. Doskonałe będą w tym przypadku nożyce do przekroju kabli 6 mm2. Tego typu nożyce do cięcia kabli są wyposażone w specjalne zabezpieczenie, które idealnie sprawuje się podczas ich transportowania czy magazynowania. System ten odpowiada za uniknięcie sytuacji, w której przecinak samoistnie by się otworzył. Profesjonalne narzędzie do przecinania kabli ma również odpowiedniej jakości uchwyt. Pozwala on na pewne użytkowanie przecinaka oraz zapewnia odpowiedni komfort pracy.

Przecinaki o szerszym zastosowaniu

Kolejną kategorią nożyc do kabli stanowią te, którymi z łatwością można przecinać kable o maksymalnym przekroju 32 mm2.  Produkty tego typu przeznaczone są do profesjonalnego wykorzystania. Istnieją różne sposoby przecinania kabli tymi narzędziami. Dostępne są m.in. narzędzia, w których należy wysunąć pchnięciem ostrze z zapadki, następnie dopasować do kabla, a dopiero później bezpiecznie przeciąć. Nożyce w tej kategorii posiadają dużo dłuższe ramiona, co oznacza:

  • zapewnienie większej siły naciskowej,
  • skuteczniejsze przecinanie,
  • bezpieczeństwo – ze względu na ostrze znajdujące się z odpowiedniej odległości.

Profesjonalne nożyce do kabli

Elektrykom polecane są nożyce do cięcia kabli osadzone w specjalnej izolacji – tak zwanej 1000V. Oznaczenie informuje, że ten rodzaj przecinaków może być stosowany przez specjalistów. Dodatkowo specjalne ułożenie nożyc wpływa na możliwość uzyskania większej siły, dzięki czemu skutecznie można przecinać także gwoździe i niewielkie pręty.

Nożyce do cięcia kabli dzielą się na kilka kategorii. W celu przeprowadzenia konkretnego rodzaju prac warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzie wpływające na ich sprawne i bezpieczne wykonanie. Część dostępnych na rynku modeli ma także specjalne zakończenie, dzięki któremu możliwe jest np. zdejmowanie izolacji z kabli.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło