Jak zabezpieczyć ładunki gabarytowe przeznaczone do międzynarodowego transportu na każdym etapie drogi?

On:
Jak zabezpieczyć ładunki gabarytowe przeznaczone do międzynarodowego transportu na każdym etapie drogi?

Przygotowanie ładunku do międzynarodowego transportu to nie lada wyzwanie. Aby ładunek gabarytowy nie uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu na skutek drgań, otarć, przypadkowych uderzeń, działania wilgoci, zanieczyszczeń czy innych czynników zewnętrznych, konieczne jest zastosowanie odpowiednio szczelnych i solidnych zabezpieczeń. Do pakowania gabarytowych ładunków transportowych używa się zatem specjalnych pojemników, skrzyń, kontenerów, pasów, folii i sklejających je taśm uszczelniających.

 Folia termokurczliwa – praktyczny i tani sposób pakowania gabarytów

Szczelne i skuteczne zabezpieczenie gabarytów na czas transportu wymaga zastosowania nowoczesnych technologii pakowania, do których zalicza się m.in.pakowanie przy pomocy folii termokurczliwej. Polega ono na okryciu ładunku folią, sklejeniu jej poszczególnych połaci szczelną i wytrzymałątaśmą polietylenową, a następnie poddaniu materiału obkurczeniu poprzez aplikację fali gorącego powietrza.

Rozwiązanie to wykorzystuje się w przemyśle, rolnictwie, budownictwie, transporcie i w innych dziedzinach gospodarki. Znalazło także swoich zwolenników wśródwłaścicieli jachtów i łodzi, którzy zabezpieczają je folią termokurczliwą na okres dłuższego postoju przy przystani (np. zimowania) lub na czas transportu.

Folię termokurczliwą wykorzystuje się między innymi do zabezpieczania w transporcie:

  • maszyn, urządzeń, pojazdów i ich części
  • kontenerówtransportowych, mieszkaniowych i użytkowych,
  • skrzyń, pojemników i paletz towarem, a także towaru w nich przewożonego,
  • elementówkonstrukcji budowlanych, w szczególności domów modułowych i mostów,
  • dzieł sztuki,

Bezpieczeństwo na różnych etapach spedycji

Ładunek w transporcie będzie tym bezpieczniejszy, im lepiej zadba się o jego ochronę już na etapie produkcji. W hali produkcyjnej poszczególne elementy maszyn czy innych konstrukcji poddaje siętymczasowemu maskowaniuna czas prac malarskich, tynkowania, lakierowania, szlifowania itp. Do tego celu również wykorzystuje się folię termokurczliwą łączoną przy pomocy mocnej taśmy samoprzylepnej. Najczęściej stosuje siętaśmę o wysokiej wytrzymałości na przebicia, rozdarcia i odkształcenia(np. taśmę Scapa), która szczelnie łączy poszczególne części folii.

Odpowiednie zabezpieczenie gabarytów, a przede wszystkim maszyn w transporcie, pozwala ochronić je przed:

  • szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych(w szczególności wilgoci i promieniowania UV),
  • rozwarstwieniem lubrozczłonkowaniem wskutek drgań,
  • dużą wilgotnościąw przestrzeni magazynowej i transportowej, co ma miejsce głównie w transporcie morskim,
  • uszkodzeniami związanymi z dostaniem się do wewnątrz ładunkuzanieczyszczeńi drobnych owadów.
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło