Czym są tzw. taśmy samowulkanizujące?

On:
Czym są tzw. taśmy samowulkanizujące?

Taśma samowulkanizująca to bezklejowy produkt naprawczy, doskonale sprawdzający się w zastosowaniach izolacyjno-uszczelniających. Proces jej aplikacji jest wyjątkowo prosty i nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi lub kleju. Taśmy samowulkanizujące z powodzeniem można wykorzystywać wraz z innymi taśmami izolacyjnymi, co warunkuje znaczny uniwersalizm zastosowań. Produkty tego typu mogą pracować w szerokich zakresach temperatur i nie tracą swoich unikalnych właściwości nawet w ekstremalnych warunkach.

 Taśmy samowulkanizujące. Właściwości i zastosowanie

Taśmy samowulkanizujące produkowane są z gumy silikonowej, poliizobutylenu (PIB) oraz z masy etylenowo-propylenowej (EPR). Nie zawierają kleju, nie tworzą pęcherzyków powietrza i z powodzeniem można ich używać do zabezpieczeń tymczasowych, ponieważ brak kleju gwarantuje bezpieczne usunięcie bez uszkodzenia i zabrudzenia powierzchni. Taśmy samowulkanizujące są wyjątkowo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i ozon, wykazują właściwości wodoodporne i nie poddają się działaniu wilgoci. Są wysoce elastyczne i doskonale dostosowują się do nierówności i nieregularności owijanej powierzchni.

Taśmy samowulkanizujące silikonowe są odporne na działanie oleju, paliw, smarów, kwasów, rozpuszczalników, soli i promieniowania UV. Nie przepuszczają ani wilgoci ani powietrza, a co więcej izolują od drgań i hałasów. Warto zwrócić uwagę na samowulkanizujące taśmy SCAPA, które mogą pracować w skrajnych temperaturach z zakresu od -65°C do +260°C, wytrzymują napięcie do 8000V i ciśnienie do 12 bar. Taśma samowulkanizująca jest nieprzewodząca i można są stosować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Taśmy samowulkanizujące PIB mają znakomite właściwości wodouszczelniające i są najczęściej wyboeraną taśmą do zastosowań wewnętrznych, taśma EPR ma znakomite właściwości fizyczne i odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne.

Taśmy samowulkanizujące wykorzystywane są głównie do elektroizolacji wodoodpornej i osłony wodoszczelnej (antykorozyjnej) rur, elementów stalowych, uchwytów, złączek instalacji teletechnicznych. Oznacza to, że można za ich pomocą naprawiać uszkodzone rury, węże, przewody, kable, wtyki i złączki. Używa się ich również do wykonywania hermetycznych izolacji, przede wszystkim izolacji elektrycznych w przemyśle, budownictwie, motoryzacji, łodziach, itd. Świetnie sprawdzają się w roli uszczelniacza, można je wykorzystać do tworzenia wiązek kabli albo poprawić za ich pomocą właściwości chwytne, owijając wokół trzonków narzędzi czy lin wspinaczkowych.Taśmy samowulkanizujące są powszechnie wykorzystywane w naprawach pojazdów, maszyn i urządzeń oraz w branży budowlanej. To także świetnie uzupełnienie ekwipunku domowego majsterkowicza. Można przy ich udziale owijać, uszczelniać i izolować przewody elektryczne oraz zabezpieczać elementy metalowe przed korozją.

Taśmy samowulkanizujące. Zasada działania i aplikacji

Miejsce do aplikacji taśmy samowulkanizującej musi zostać uprzednio przygotowane. Taśm tego typu nie można aplikować na powierzchnie zabrudzone, zakurzone, wilgotne czy tłuste. Pamiętajmy, aby temperatura otoczenia była dodatnia. Aplikacja taśmy bezklejowej polega na jej owinięciu wokół przedmiotu lub wybranej powierzchni o obwodzie zamkniętym. Owijanie rozpoczynamy kilka centymetrów przed izolowanym miejscem i kończymy w takiej samej odległości od niego. Cały czas utrzymujemy pod kontrolą naciąg taśmy, co jest niezbędnym warunkiem samowulkanizacji.

Taśmę należy owijać w ten sposób, aby pod wpływem naciągu zwęziła się ona do 2/3 szerokości. Kolejne warstwy muszą być układane za zakładkę w systemie 50/50. Po zakończeniu owijania taśma zacznie kurczyć się do pierwotnej postaci, co spowoduje wywołanie siły dociskającej do podłoża. W ten sposób wszystkie warstwy taśmy zostaną ze sobą trwale zespolone w procesie samoistnej wulkanizacji. 

Taśmy nie trzeba dodatkowo podgrzewać czy ściskać. Prawidłowy przebieg procesu wulkanizacji i uzyskanie odpowiedniej siły przywierania są warunkowane wytworzeniem właściwego naciągu. Taśma spaja się samoczynnie bez pozostawiania pustych przestrzeni. Po trwałym zespoleniu, poszczególnych warstw taśm nie można od siebie odwinąć, a jedynie odciąć poprzez wykonanie nacięcia wzdłużnego. Taśma samowulkanizująca tworzy szczelną otulinę izolacyjną po upływie 24 godzin od aplikacji. Pamiętajmy, że taśmę samowulkanizującą stosujemy tylko na powierzchniach o obwodzie zamkniętym.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło